Dlaczego srebrna biżuteria czernieje i jak temu zapobiec?

Srebrna biżuteria jest niezwykle stylowym dodatkiem, z czasem jednak zaczyna tracić swój pierwotny blask i pojawia się na niej ciemny nalot. Czy są to zmiany odwracalne? Dlaczego naszyjnik czy pierścionek wykonany ze srebra czernieje?

Fakty i mity

Istnieje kilka mitów na temat ciemniejącej biżuterii, które warto obalić. W dalszym ciągu za prawdziwą bywa uznawana informacja, że blask traci jedynie sztuczna biżuteria. Nie jest to prawna – nawet produkty wykonane ze szlachetnego kruszcu z czasem pokrywa ciemny nalot. Kolejny mit związany jest z twierdzeniem, że srebrna biżuteria „lubi być noszona”, bo przy jej intensywnym użytkowaniu proces ciemnienia rzekomo przebiega wolniej. Swoją barwę zmieniają również produkty znajdujące się w szkatułkach, dlatego ta informacja również nie należy do prawdziwych.

czemu biżuteria czernieje

Dlaczego biżuteria czernieje?

Przyczyną ciemnienia biżuterii jest reakcja chemiczna srebra ze związkami siarki, które znajdują się zarówno w powietrzu, jak i na naszej skórze. Efektem tego zjawiska jest nalot, który możemy zaobserwować na naszych ozdobach. To, jak szybko biżuteria będzie ciemnieć, zależy od ilości związków siarki w powietrzu. Dlatego, co ciekawe, nasze ozdoby będą szybciej czernieć, jeśli mieszkamy np. w dużym mieście. Reagowanie może zostać również przyspieszone m.in. przez pot czy kosmetyki i perfumy.

Jak spowolnić proces ciemnienia srebra?

Aby nasza srebrna biżuteria zachowała blask na długo, warto o nią w odpowiedni sposób dbać. Podstawową zasadą przy dbaniu o ozdoby powinno być zdejmowanie ich na czas kąpieli, sprzątania czy gotowania. Nienoszoną biżuterię warto odkładać do zamykanych pudełek. Biżuterii nie należy przechowywać w łazience – wilgoć spowoduje, że srebro zacznie ciemnieć szybciej.

Jak przywrócić blask srebrnej biżuterii?

Jeśli mimo delikatnego traktowania nasze ozdoby ściemnieją, nie musimy się martwić – tego typu naloty bez problemu da się wyczyścić. Gdy biżuteria ma dla nas szczególną wartość lub jest bardzo delikatna, warto oddać ją do jubilera, który za pomocą specjalnych zabiegów przywróci jej blask. Istnieją jednak również specjalne ściereczki i sprawdzone, domowe sposoby, które każdy może wypróbować.

Zobacz produkty na naszej stronie TUTAJ!

Dodaj komentarz