Na pewno kojarzycie Temidę z różnych miejsc związanych z sądownictwem. Wizerunek tej bogini ozdabia nie tylko budynki sądów, ale też często znajduje się w logach Wydziałów Prawa rozmaitych uczelni. Jeśli nie jest to sama Temida, to może reprezentować ją jej symbol, czyli waga. Czy jesteście ciekawi, skąd ta długa popularność bogini sprawiedliwości i prawa? Zapraszamy do lektury! 😊
Pochodzenie bogini i jej związki rodzinne
Choć mogłoby się wydawać inaczej, to Temida zaliczana jest do jednych z najstarszych bóstw. Według mitologii greckiej była córką Uranosa i Gai (czyli dziadków m.in. Zeusa, Hery, Posejdona i tak dalej), czyli jedną z dwunastu tytanid. Oznacza to, że zalicza się w poczet bóstw przedolimpijskich. Czy kojarzycie mit o tym, jak Uranos został pozbawiony władzy przez swojego syna Kronosa? Kronos to brat Temidy. To jednak nie koniec dziwnych rodzinnych związków. Starożytni Grecy wierzyli, że Temida była drugą żoną… Zeusa (tak, była o jedno pokolenie od niego starsza). Z ich związku urodziło się osiem córek: trzy mojry, czyli boginie losu, trzy hory, czyli boginie strzegące ładu i porządku (z czasem utożsamiane z porami roku), Astraja (lub Astrea – uosobienie sprawiedliwości) oraz jedna nimfa rzeczna. Według niektórych wersji mitu córkami Temidy i Zeusa mogły być też Hesperydy – nimfy Zachodzącego Słońca i strażniczki jabłoni o złotych jabłkach, znanej z mitu o dwunastu pracach Heraklesa.
Temida – dalsze losy
Gdy Temida została zastąpiona przez Herę u boku Zeusa (tak, Hera to trzecia żona – czyżby powiedzenie „do trzech razy sztuka” zaczęło w tym przypadku nabierać sensu? 😉), została główną doradczynią „ojca bogów i ludzi”. Przypuszcza się, że doradziła bogu, żeby zabrał skórę z Amaltei (koza, która opiekowała się nim w dzieciństwie; z jej skóry sporządzono tarczę Ateny – Egidę) oraz że przewidziała wybuch wojny trojańskiej. Temidzie przypisuje się także budowę słynnej wyroczni w Delfach – podobno była też jej pierwszą wieszczką.
Jak wyobrażano sobie boginię?
Starożytni Grecy przedstawiali Temidę dokładnie tak samo jak my obecnie: z wagą i mieczem, często z oczami zasłoniętymi opaską, która symbolizowała bezstronność. Trudno określić jej wiek, chociaż bliżej jej do średniego niż nastoletniego. Nosi długą szatę. Przykładowe przedstawienie Temidy – chociaż bez atrybutów – można znaleźć na przykład w Muzeum Narodowym w Atenach. Tworząc nasz naszyjnik, skupiłyśmy się na atrybutach bogini: Temida trzyma więc miecz i wagę oraz ma zasłonięte oczy.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.