Jak wyczyścić srebrną biżuterię domowym sposobem?

Odpowiednio pielęgnowana srebrna biżuteria może przez wiele lat zachwycać swoim blaskiem. Niekiedy jednak zdarza się, że produkty wytworzone z tego kruszcu czernieją i tracą swój urok. Istnieje jednak kilka prostych, domowych sposobów na przywrócenie biżuterii pięknego wyglądu. Jak łatwo wyczyścić srebrną biżuterię?

Dlaczego srebrna biżuteria czernieje?

Niekiedy można spotkać się ze stwierdzeniem, że czernieją wyłącznie produkty, które nie są wykonane ze szlachetnego kruszcu. Jest to mit, a pojawianiu się na srebrze czarnego nalotu jest zjawiskiem jak najbardziej naturalnym. Za czernienie biżuterii odpowiadają znajdujące się w powietrzu związki siarki. Nie jest to jednak proces nieodwracalny. Bez problemu możemy wyczyścić srebrną biżuterię domowym sposobem. Jak to zrobić?

Jak łatwo wyczyścić biżuterię?

Czyszczenie srebrnej biżuterii nie jest procesem trudnym – wymaga jedynie podstawowych środków, które znajdziemy w naszych kuchniach. Potrzebne nam będą do tego następujące składniki:

  • soda oczyszczona
  • ocet
  • woda

Wszystkie składniki mieszamy w proporcji 1:1:1, czyli na przykład jedną łyżkę sody, jedną łyżkę octu i jedną łyżkę wody. Najlepiej zrobić to w ceramicznej miseczce lub zwykłej szklance. Następnie, w powstałej substancji, zanużamy srebro które chcemy wyczyścić na 15 minut. Po upływie kwadransa wyjmujemy srebro i płuczemy je delikatnie w bieżącej wodzie.

W jaki sposób jeszcze można wyczyścić biżuterię?

Jeśli pierwszy spisób zawiódł (w co wątpimy) lub jeśli brakuje nam któregoś ze składników, możemy spróbować innego rozwiązania. Tym razem potrzebne będę jedynie:

  • sól kuchenna
  • folia aluminiowa
  • wrzątek
  • ceramiczna miseczka lub szklanka

Na dnie naczynia (pamiętamy, że nie może być wykonane z metalu) umieszczamy rozłożoną folię aluminiową. Następnie wlewamy litr wrzącej wody i dodajemy 5 łyżeczek soli kuchennej. Dodładnie mieszamy, po czym wkładamy sczerniałe srebro. Odstawiamy naczynie i czekamy przynajmniej do momentu aż woda wystygnie. jeśli to nie pomogło, musimy poczekać jeszcze około trzech godzin. Po tym czasie nasze srebro powinno wyglądać jak nowe. należy je wyjąć i umyć mydłem w bieżącej wodzie.

Skąd wiemy, że te sposoby się sprawdzają?

Jak wiecie, prowadzimy sklep z biżuterią, ale też same uwielbiamy ją nosić. Często zdarzyło nam się, że nasza srebrna biżuteria straciła swój blask lub wyraźnie ściemniała. Dlatego polecamy te sposoby, które same sprawdziłyśmy i które faktycznie działają 🙂

Dodaj komentarz